Migrant Info Point (MIP) działa w Poznaniu już od 2013 roku. Powstał, aby wspierać cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Poznania. Udzielamy cudzoziemcom bezpłatnych konsultacji, umawiamy na porady prawne, organizujemy kursy polskiego i różne inne wydarzenia. Chcemy, żeby każdy nowoprzybyły czuł się w Poznaniu mile widziany. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić potrzeby każdego. Kalendarze mamy napięte, a liczba rąk do pracy ograniczona.
W marcu 2017 roku, zorganizowaliśmy spotkanie dla nowych wolontariuszy i wolontariuszek. Pojawiła się tam Kasia Papież. Wypełniła ankietę wolontariacką i chciała nam pomóc. A właściwie, nie nam, tylko cudzoziemcom. Jako osoba z dużym doświadczeniem, Kasia od wielu lat współpracuje z poznańską społecznością muzułmańską, świetnie orientuje się w legalnych kwestiach dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce, jak mało kto zna się na migracjach. Kiedy Kasia zaoferowała swoją pomoc jako wolontariuszka, zadeklarowała, że będzie u nas pracować dwa dni w tygodniu (zupełnie za darmo!) – nikt nie chciał się na to zgodzić. Praca asystenta cudzoziemca w MIP, to zajęcie niezwykle wymagające, pochłaniające sporo czasu i energii. Kasia nie dała jednak za wygraną i została z nami, od czerwca 2017 roku, pracując w naszym biurze, dwa dni w tygodniu, a oprócz tego pomagając w organizacji przeróżnych wydarzeń, użyczając swojej eksperckiej wiedzy ewaluując nasze projekty, rozwijając miejsce, jakim jest MIP, w coraz bardziej przyjazne i przytulne. Nasza Kasia robi wszystko – wystarczy ją poprosić lub tylko wspomnieć, a ona zawsze jest gotowa, by nadejść w kryzysowej sytuacji. Od międzynarodowych pikników, przez pracę w biurze, wypełnianie wniosków i wspieranie cudzoziemców, po organizację przestrzeni naszej siedziby – Kasia jest w stanie zająć się niemal każdą sprawą i zawsze doprowadza ją do końca, przykładając do niej największą uwagę. Każdego traktuje równo i bez uprzedzeń.

Kasia (trzecia od lewej) wraz z naszymi pracownikami – Agatą i Feliksem, podczas normalnego dnia pracy w biurze MIP.
W przeciągu sześciu miesięcy działań w MIP, Kasia „przepracowała” około 400 godzin, całkiem wolontariacko. Wsparła i pomogła w trudnych sytuacjach kilkudziesięciu cudzoziemcom, szukając razem z nimi rozwiązań na przeróżne, często bardzo trudne sytuacje. Dodatkowo, zasypała nas tysiącem pomysłów, milionem uśmiechów i toną pozytywnej energii. Kiedy wpadasz do MIP, zauważysz ją zawsze zapracowaną, w lekkim pośpiechu, a mimo wszystko gotową, by poświęcić Tobie swój czas. Bardzo często od moich współpracowników słyszę:
-„A Kasia wymyśliła…”
– „Bo wiesz, Kasia teraz pomyślała, że możemy…”
– „Kasia teraz zrobi…”
– „Będziemy teraz realizować to, bo…”
– A kto to wymyślił? Kasia?!
– „Oczywiście!”
A to już nic dziwnego. Chociaż Kasia i tak potrafi nas zaskoczyć. Już 4 grudnia 2017 roku, zaczyna swój autorski projekt – AIRBAG Poznań, dzięki któremu cudzoziemcy doświadczający dyskryminacji, czy przemocy będą mogli zwrócić się o pomoc do różnych miejsc w Poznaniu.

Kasia prezentuje swój projekt AIRBAG Poznań podczas Open Day w Migrant Info Point

Kasia wiele zmieniła w Migrant Info Point. Dzięki niej każdy z nas dostał w Migrant Info Point nowy zastrzyk energii. Cudzoziemcy, którzy korzystają z naszego wsparcia, bardzo lubią Kasię. Cenią ją za jej ciężką pracę i profesjonalizm. No i za dobre serce – je widać u Kasi na pierwszy rzut oka.

Aleksandra Jarocka
Koordynatorka wolontariuszy i inicjatyw w Migrant Info Point
Członkini Zarządu Fundacji Centrum Badań Migracyjnych